گروه چاپ آرمانی / تازه ها  / اخبار  / کاهش تاثیرات مخرب زیست محیطی با استفاده از کاغذ به جای پلاستیک
کاغذ به جای پلاستیک

کاهش تاثیرات مخرب زیست محیطی با استفاده از کاغذ به جای پلاستیک

بسته بندی کاغذی

package

تعداد زیادی از شرکت ها و برند های مطرح جهانی ، در حال جایگزینی یا انجام آزمایش در جهت جایگزینی مواد اولیه کاغذی به جای پلاستیک در بسته بندی ها و اقلام تبلیغاتی خود هستند . به عنوان نمونه ، شرکت سویسیSF Bio  ، برای کارت ها و هدایای تبلیغاتی خود از متریال صد در صد کاغذی استفاده می کند . مدیرتدارکات شرکت بیو تضیح می دهد : ” تولید کننده هدایای تبلیغاتی به شرکت ما پیشنهاد کرد که جهت کاهش تاثیرات سوء زیست محیطی ، به جای پلاستیک از مقوا در بسته بندی ها و کارت های هدیه استفاده کنیم . طبق تحقیقاتی که در این راستا انجام شد به این نکته پی بردیم که استفاده از این راهکار به این معنا ست که با این تغییر کوچک ، سالانه ۱۰ تن پی وی سی حذف و به جای آن ماده ی اولیه قابل بازیافتی چون مقوا ، مصرف خواهد شد . ”

جایگیزینی مواد قابل بازیافت و استفاده از مواد غیر فسیلی ، دغدغه ی زیست محیطی بسیار مهمی است که در صنایع بسته بندی نیز مورد توجه واقع شده است . تغییر مواد اولیه پلاستیکی به عنوان یک ماده فسیلی ِ غیر قابل بازیافت ، به یک ماده جایگزین قابل بازیافت مانند کاغذ و مقوا ، موجب کاهش تاثیرات مخرب اقلیمی صنایع گوناگون خواهد شد . با این حال ، تغییر زیرساخت های تولیدی پروسه ای زمان بر خواهد بود . به خصوص اگر این امر بدین معنا باشد که بسته بندی می بایست مجدد طراحی شود . در این صورت تجهیزات بسته بندی می بایست ناگزیر اصلاح یا جایگزین شوند و در این روند ؛ شبکه ی تولید تا توزیع و فروش تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. بطور مثال شرکت تولیدی مواد غذایی بریتانیا ، از زمان اعلام وعده ی خود مبنی بر حذف کامل پلاستیک در بسته بندی تولیدات خود ، با چالش های مختلفی روبرو بود و پس از گذشت ۵ سال به هدف تعیین شده ی اولیه رسید و توجه بسیاری از مصرف کنندگان را به خود جلب نمود .

با توجه به عوامل و تجربیات مختلف ، به نظر می رسد که سوئیچ و تغییر روند تولید و بسته بندی به مرور سریع تر و آسان تر رخ داده و قابل اجراتر می گردد . شرکت های بسیاری قادر هستند تا نمونه های فعلی خود را بدون مشکل و به آسانی تغییر دهند . بسیاری از تولید کنندگان می توانند با اصلاح تنها چند جزء کوچک در تجهیزات تولیدی ، تغییر متریال بسته بندی را اجرایی سازند . و در عین حال تجربه نشان داده است که سختی و پیچیدگی ، مانع قابل اعتنایی در این مسیر نبوده است . شرکت های بزرگی مانند IKEA ، که چالش های بسیاری در خط تولید پیچیده و کاملا اتوماتیک محصولات متنوع خود داشته و مجبور به ریدیزاین کامل بسته بندی های خود بوده اند نیز سرانجام تغییر را انتخاب کرده اند .

 

بسته بندی ایکیا

IKEA BOX

 

نمونه ی بسیار بارز تر ، تغییر بسته بندی در برند اپل بوده است . توسعه دهندگان بسته بندی در شرکت اپل ، با تمرکز برای کاهش استفاده از پلاستیک ، استراتژی بسته بندی کاغذی اپل را در اکتبر ۲۰۱۷ منتشر کرند . در گزارش های ارائه شده ، تولیدات اپل در مقایسه با آیفون ۶ ؛ با کاهش ۸۴ درصدی مصرف پلاستیک همراه بوده است .

اسپیکر اپل

Apple speaker

اسپیکر هوشمند اپل  HomePod که در آغاز سال ۲۰۱۸ رونمایی شد یک نمونه ی محسوس از این تغییر شگفت است . در تولید این قطعه ، از ساختار فوق العاده پیچیده ی مقوا ، با بسته شدن سیم پیچ بلند گو به دور آن و پیکر بندی محافظ برای این پلاگین استفاده شده است .

اسپیکر اپل

Apple speaker box

کارشناسان اذعان دارند که : ”  ده سال پیش هر تولید کننده ، مسائل پیش رو برای خلق یک محصول را با پلاستیک حل می کرد اما امروزه شاهد هستیم که نه تنها شرکت اپل Apple ، که برند های مطرح بسیاری در جهت راه حل های جایگزین برای استفاده از مواد اولیه کاغذی و هم سو شدن با تاثیرات مثبت بر روند زیست محیطی سرمایه گذاری می کنند . ”

باید باور داشت که پلاستیک همچنان یک ماده ی مهم در فرآیند تولید و همچنین بازار بسته بندی امروز است . بسته بندی های بسیاری برای حفاظت از چربی ها ، رطوبت ، حفظ ماندگاری ، طعم و … به استفاده از متریال پلاستیکی نیاز دارند اما در عین حال ، استفاده از کاغذ و مقوا برای فضای غالب و سپس ایجاد موانع پلاستیک در سطح کمی از بسته بندی ، ممکن است به عنوان نمونه ای از راه حل های موجود ، قابل تامل باشد .

در عین حال ، توسعه و بهبود مواد پلاستیکی غیر فسیلی نیز به زودی رخ خواهد داد و پیش بینی می شود که در آینده ای نه چندان دور ؛ متریال بیوپلاستیکی ، همراه با فسفر پایین تر و آثار زیست محیطی مخرب کمتر ، بازار تولید و بسته بندی و شرایط اقلیمی را متحول سازد .

 

 


منبع :

https://www.papnews.com