گروه چاپ آرمانی / تازه ها  / اخبار  / روند رو به تغییر بسته بندی مواد غذایی
بسته بندی مواد غذیی

روند رو به تغییر بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی در طول سالیان سال ویژگی هایی مانند تغییر در اندازه ، اشکال و اهداف مختلف را دنبال کرده است . در بازار امروز ، یک بسته بندی می بایست تمام عوامل موثر ظاهری و اهداف مد نظر فروشنده و خریدار را پوشش دهد . مصرف کنندگان می خواهند مواد غذایی تازه ، سالم تر و با هزینه ی کم تر خریداری کنند . در عین حال می خواهند شکل و ابعاد بسته بندی برای دسترسی و حمل و نگهداری آن راحت تر باشد . آن ها به دنبال بسته بندی های مقاوم ، کاهش ضایعات و کیفیت مطلوب هستند و این نیاز ها چه در فروشگاه های محلی و خرده فروشی ، چه در فروشگاه های بزرگ و چه در فروشگاه های اینترنتی ؛ دارای اهمیت زیادی است .
حتی در بازار درحال گسترش تجارت و خرید و فروش الکترونیک ، بسته بندی به عنوان سفیر نام تجاری عمل می کند . این که محصول چگونه ظاهر می شود ، چگونه محافظت می شود و چگونه به مرحله ی بازیافت می رسد ؛ می تواند بر روی نام تجاری تاثیر مثبت یا منفی بگذارد . اطمینان از ایمنی غذا ، کاهش فرآیند زباله سازی و افزایش طول عمر مواد غذایی از دیگر مواردی ست که مصرف کننده در عصر حاضر آن را دنبال می کند .

امروزه مصرف کنندگان به عادات غذایی جدید و منصر به فردی در زندگی روی آورده اند و این مسیر با پویایی و تنوع قابل ملاحظه ای در حال رشد و گسترش است .

در این شرایط ، راه حل ها و گزینه های بسته بندی جدید برای بهبود و رشد بازار ، مورد توجه قرار گرفته است . در عین حال صنایع مختلف نیز به دنبال نوعی استاندارد سازی بسته بندی برای بهبود کارایی ، توزیع و تسهیل و افزایش فروش هستند . مطالعات بازار نشان می دهد که در محیط های خرده فروشی سنتی ، تصمیم گیری خرید در مصرف کننده اغلب به میزان شناخت برند بستگی داشته و خارج از دایره ی مستقیم رقابت بسته بندی ست اما این موضوع در فروشگاه های بزرگ با قفسه های فروش وسیع و در دسترس ، بصورت معکوس اتفاق می افتد . یعنی مشتری در یک فضای رقابت مستقیم ، از میان بسته بندی های متفاوت و متنوع از یک محصول ، دست به انتخاب می زند و برای خرید ترغیب می شود .
امروزه مصرف کنندگان به عادات غذایی جدید و منصر به فردی در زندگی روی آورده اند و این مسیر با پویایی و تنوع قابل ملاحظه ای در حال رشد و گسترش است . مصرف کنندگان از طرفی خواستار وعده های غذایی آماده و کم حجم هستند و از طرفی تنوع محصولات برای آنان حائز اهمیت است . از طرفی به دنبال ارزش بیشتر غذایی هستند و از طرف دیگر ، بسته بندی های منحصر به فرد و اختصاصی ، آنان را جذب می کند .
در همین راستا ، شرکت کوکا کولا در کمپین ” اشتراک یک کک ” ، پروژه ی بسته بندی بر مبنای طراحی اختصاصی و سفارشی برای مشتریان را اجرا نمود . در این کمپین میزان نامحدودی از نام های متفاوت بر روی بطری های کوکاکلا به چاپ می رسید و به مشتریان پیشنهاد می شد تا بطری شخصی کوکاکولا با نام انتخابی را به دوستان خود هدیه دهند .

این پروژه باعث بزرگترین رشد سالانه در طول تاریخ کوکاکولا شد و این موفقیت نشان داد که اهمیت تجربه های شخصی سازی شده و سفارشی برای مشتریان تا چه اندازه قابل تامل است .

 


منبع : www.packagingstrategies.com