گروه چاپ آرمانی / تازه ها  / اخبار  / روش بهینه سازی بسته بندی برای فروش
بسته بندی

روش بهینه سازی بسته بندی برای فروش

هنگام طراحی یک بسته بندی در جهت فروش ، نحوه ی ارزش گذاری بر محصول و بسته بندی ، تاثیر مستقیمی بر رفتار خریداران خواهد داشت .

در نشست بحث و گفتگو در باب بسته بندی ”  اکسپو پک ” ، تحقیقات صورت گرفته در مورد رفتارهای بازار مورد بررسی قرار گرفت. در این نشست به طور خاص ، این موضوع که چه عاملی سبب خرید یک محصول می گردد و چه استراتژی ویژه ای برای تشویق به خرید ، در یک بسته بندی می تواند مثمر ثمر واقع شود به بحث گذاشته شد .

از نظر کارشناسان ، سه روش برای بهینه سازی بسته بندی در جهت فروش وجود دارد :

  • ارزش گذاری
  • راه حل
  • رفع نیاز مبتنی بر محصول

مهم ترین استراتژی در زمینه ی خلق و بسته بندی یک محصول ، ارزش افزوده است . از آنجا که قیمت در بازار ثابت نبوده و با نوسان همراه است ، بسته بندی می بایست نقش واضحی در ارتباط با این ارزش گذاری برای مصرف کننده ایفا نماید .

محصولاتی که ارزش افزوده ی محصول را با تکیه بر برند ارتقاء می دهند ، به لحاظ طراحی و نمای بصری ، بیشتر مورد توجه قرار می گیرند . بررسی نمونه های موردی نشان می دهد که بطور مثال یک طرح جذاب از غذای سالم و طبیعی چطور به زیبایی و سادگی ، نگاه مخاطب را به آزمون می گذارد . در یک بسته بندی موفق می توان تشخیص داد که قرار است چه چیزی در آن به نمایش گذاشته شود و دقیقا چه چیزی به نمایش گذاشته نشود . طراحی یک بسته بندی در صورت نیاز می تواند اشتیاق برانگیز ، سرگرم کننده و اشتها آور باشد .

 

بر اساس تحقیقات صورت گرفته ، تاثیر گذار ترین رویکرد برای سازماندهی طراحی بسته بندی مبتنی بر فروش ، استفاده از روش  ” مساله / حل مساله ” ، می باشد .  اساس این ایده  ، کاهش یا رفع یک مساله یا نیاز توسط بسته بندی یک محصول است که در مخاطب هدف درون اندازی شده است.

در یک بسته بندی هوشمندانه ، محتوا به چهار بخش اصلی و ضروری تقسیم می شود :

نام تجاری

محصول داخل بسته بندی

مزایای محصول

ویژگی های اساسی محصول ( طعم ، عطر و … )

استراتژی دیگر برای بهینه سازی بسته بندی ، در نظر گرفتن آن به عنوان یک وسیله ی نقلیه ی فروش است . این روش ، مبتنی بر راه حل برای فروش یک محصول است . بر این اساس نیاز های مشترک جمعیت مخاطب هدف یک محصول در نظر گرفته می شود . پس از آن ارائه ی راه حل یکپارچه و هماهنگ برای رفع این نیاز ، مهم ترین گزاره ی موجود برای بهینه سازی بسته بندی مبتنی بر ارزش گذاری است . برای یافتن راهکار های رفع نیاز مخاطب می توان بر مکانیسم عملکرد محصول و راه حل های ویژه ی مرتبط با محصول و بسته بندی تمرکز کرد .

بر اساس تحقیقات صورت گرفته ، تاثیر گذار ترین رویکرد برای سازماندهی طراحی بسته بندی مبتنی بر فروش ، استفاده از روش  ” مساله / حل مساله ” ، می باشد .  اساس این ایده  ، کاهش یا رفع یک مساله یا نیاز توسط بسته بندی یک محصول است که در مخاطب هدف درون اندازی شده است.

واقعیت این است که هیچ روش و استراتژی ثابتی در دنیای رو به رشد و در حال تغییر فعلی وجود ندارد . سلیقه ی مخاطب هدف ، بازار های رقابتی ، نوسانات قیمت و … بصورت مدام ، روش های بهینه سازی را تحت تاثیر قرار میدهند و نیاز به بروز رسانی آن را به یک ضرورت تبدیل می کنند .

 


منبع :

https://www.packworld.com