گروه چاپ آرمانی / آموزش  / بسته بندی تخم مرغ
بسته بندی تخم مرغ

بسته بندی تخم مرغ

پوسته ی تخم مرغ ، به طور نسبی حدود ۱۱ هزار منفذ دارد و به این ترتیب امکان خروج دی اکسید کربن از آن و ورود اکسیژن از این منافذ به بافت تخم مرغ وجود خواهد داشت . به همین دلیل ، تخم مرغ های فله ، بیشتر از تخم مرغ های بسته بندی ، در مععرض فساد و آلودگی قرار می گیرند .

هرچند طبیعت به خودی خود برای تخم مرغ یک بسته بندی طبیعی آهکی فراهم کرده است ولی علیرغم این پوسته و مقاوت نسبی ای آن ؛ تخم مرغ محصولی بی نهایت شکننده است و باوجود بهترین روش های نگهداری و جابجایی, در معرض آسیب های زیادی قرار دارد.

به طور کلی ، هر یک روز نگهداری تخم مرغ در دمای محیط ، معادل نگهداری آن به مدت یک هفته در یخچال است . به عبارت دیگر ، نگهداری این محصول در فضای محیط ، باعث کاهش ماندگاری آن می شود .

 

بسته بندی تخم مرغ

اهمیت بسته بندی تخم مرغ

آن چه در مورد بسته بندی تمام مواد غذایی اهمیت دارد ، برای تخم مرغ از اهمیت ویژه و بالاتری برخوردار است . تخم مرغ های بسته بندی ، کاملا بهداشتی بوده و گاه نیاز به شستن پیش از مصرف هم در آن ها وجود ندارد . از سوی دیگر نگهداری آن در یخچال بدون شستشو امکان پذیر است .

امروزه نگاه کلی در صنعت تولید تخم مرغ ، به کاهش آلودگی عفونت سالمونلایی تخم مرغ های تولیدی و نیز امکان انتقال آن ها از طریق بسته بندی های مناسب گرایش دارد. آلودگی های موجود در محیط و مواد اولیه بسته ، منبع اصلی آلودگی تخم مرغ ها و انتقال آن ها به مصرف کنندگان گزارش شده است. قابل بازیافت بودن مواد مورد استفاده در بسته بندی تخم مرغ نیز از موارد مهمی است که باید درنظر گرفته شوند. همچنین این مواد باید قدرت و استحکام کافی در طول فرایند انبار داری و حمل و نقل تخم مرغ را داشته باشند. مقاومت دربرابر رطوبت و دما نیز از دیگر خصوصیاتی است که باید در انتخاب مواد مورد استفاده برای ساخت شانه ها و کارتن های حمل تخم مرغ درنظر گرفته شود.

بسته بندی تخم مرغ

از سوی دیگر مصرف کنندگان علاقه دارند مواد غذایی مصرفی و حساس را از بیرون بسته بندی مشاهده کرده و کیفیت آن ها را پیش از خرید، مورد ارزیابی قرار دهند . بر این اساس زیبایی بسته بندی و جاذبه های بصری به خرید توسط مشتریان نهایی منجر خواهد شد.

 

انواع بسته بندی تخم مرغ

 

از زمان گذشته تا کنون ، روش ها و مواد مختلفی برای بسته بندی و حمل و نقل بهینه تخم مرغ مورد استفاده قرار گرفه است. در روش های  سنتی استفاده از سبد های حصیری، قرار دادن تخم مرغ در جعبه چوبی پر از کاه یا ماسه رواج داشته است. همزمان با رشد صنعت ، تولید شانه های نگهدارنده تخم مرغ انقلابی در حوزه ی بسته بندی ایجاد نمود که حفظ و نگهداری بهتر تخم مرغ را بهبود بخشید. امروزه مواد مختلفی  از جمله کارتن ، فیبر ، مقوا ، پلی استر ، پلاستیک و … برای بسته بندی تخم مرغ مورد استفاده قرار می گیرند که اغلب قابل بازیافت بوده و برخی غیر قابل بازیافت هستند .

بسیاری از مصرف کنندگان معتقدند که محصولات غذایی می بایست توسط مواد قابل بازگشت به طبیعت ؛ بسته بندی ،  محافظت و حمل و نقل گردند تا اصل محافظت از محیط زیست را در کنار ویژگی های تغذیه ای در اولویت قرار دهند .

بسته بندی تخم مرغ

از سوی دیگر ، تنوع در مواد مصرفی و طراحی بسته بندی ، از عوامل مهم غیر قابل انکاری ست که توسط مصرف کننده و مشتری نهایی با حساسیت و دقت ، رصد می شود. در همین راستا ، بسته بندی های جدید و متنوع یک لایه مقوایی ، بسته بندی های هوشمند قابل حرارت دیدن فیبری ، بسته بندی های ترکیبی کارتنی و پلاستیکی و …. روز به روز در صنعت بسته بندی تخم مرغ ، ابداع شده و  بسط و گسترش می یابند .

 

ایران دهمین تولیدكننده تخم مرغ جهان محسوب می شود و جزو كشورهایی است كه ۸۵ درصد تولید جهانی را بر عهده دارد، میانگین مصرف سرانه ی این محصول در كشور از ۱۸۰ عدد میانگین مصرف سرانه ی جهانی پایین تر است . اهمیت این ماده غذایی در زندگی انسان تا حدی است که ۹ اكتبر مصادف با ۱۷ مهرماه از سوی كمیسیون بین المللی تخم مرغ به عنوان روز جهانی تخم مرغ نام گذاری شده است .