گروه چاپ آرمانی / آموزش  / بسته بندی ، فروشنده ی خاموش
اهمیت بسته بندی در فروش

بسته بندی ، فروشنده ی خاموش

امروزه ، بسته بندی حکم پیام فروشنده به خریدار را دارد. در اصل تولید کننده برای موفقیت در این ارتباط دوطرفه باید بتواند به زبان خریدار صحبت کند. بنابراین بسته بندی صرفا یک محافظ کالا نیست که با گرافیک به زیبایی و جذابیت رسیده باشد.

از دید مصرف کننده ، “بسته بندی ”  بعنوان بیرونی ترین ابزار برای برقراری ارتباط بین برند و مصرف کننده ، نقشی استراتژیک در تحریک مشتری و موفقیت فروش بازی می کند.

از دید علمی ” بسته بندی، هنر و علم آماده سازی کالاها برای جابجایی، انبار، بازاریابی و ارسال کالاها به مشتری نهایی با کمترین هزینه است.”

از دید فنی ساختار بسته بندی شامل انتخاب نوع بسته بندی، نیازهای مصرف کننده، نیازهای خرده فروش و انبار، الگوی هندسی، فرایند تولید، ملاحظات لجستیکی و ملاحظات زیست محیطی است .

در حوزه بازاریابی، بسته بندی روشی جذاب جهت انتقال پیام در رابطه با محصول به مشتریان می باشد .

اهمیت بسته بندی :

بسته بندی ،  نوعی علم، هنر و تکنولوژی در راستای حمایت از محصولات در مقابل آلودگی و خطرات ناشی از حمل و نقل و ذخیره مناسب محصولات است. از بسته بندی می توان بعنوان فروشنده خاموش یاد کرد زیرا بسته بندی جذاب می تواند با مشتری به بهترین وجه ارتباط برقرار کرده و او را به خرید ترغیب نماید. بنابر این لازم است که تلاشهای زیادی در جهت افزایش کارایی ، جذابیت و کیفیت نهایی بسته بندی ها صورت گیرد .

اهمیت طراحی بسته بندی به عنوان ابزاری جهت برقراری ارتباط با مشتری و برندینگ ، دائماً در حال افزایش است. زیرا بسته بندی همانند دیگر عناصر ارتباطات بازاریابی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و مدام در حال به روز شدن است . تحقیقات بازاریابی اینگونه نشان می دهند که ۷۳ درصد تصمیمات در زمینه ی خرید ، در  هنگام فروش محصول صورت می گیرد . در حقیقت مشتریان قبل از اینکه برای خرید به فروشگاه مراجعه کنند ، به صورت متمرکز و دقیق به برندها و مارکهای مختلف فکر نمی کنند. حتی هنگامی که یک کالا را از میان کالاهای شرکت رقیب انتخاب می کنند،کاملا کارایی و کیفیت آن را نمی دانند.

پس مصرف کنندگان در هنگام خرید و در زمان محدود ، حوصله ارزیابی دقیق و انجام مطالعات وسیع در مورد کالاهای مختلف و رقیب یکدیگر را ندارند و معمولا به ذهن خود و برداشت خود از محصولات شرکت های مختلف و ادراک خود از آنها اعتماد نموده و یکی از آنها را انتخاب می کنند.

اقتصاد و بازاریابی هر دو به این موضوع پی برده اند که مصرف کنندگان در هنگام خرید به منظور کاهش ریسک خرید خود به نشانه ها و علائم محصولات ، کیفیت قابل لمس ( چاپ و متریال استفاده شده )  و جذابیت بصری بیشتر توجه می کنند .مصرف کننده عموما دارای تخصص نبوده و در نتیجه قادر به ارزیابی کامل محصول نمی باشد. در حقیقت موضوع کیفیت بسیار پیچیده است و غالبا مصرف کننده زیاد به موضوع ارزیابی کیفی تمایلی نشان نمیدهد .

تمایل مشتری جهت خرید کالا ، ارتباط مستقیم با میزان برطرف کردن نیازهای او توسط محصول دارد و این امر بصورت ویژه از طریق عناصر ارتباطی و بصری در زمان خرید صورت می گیرد. بنابر این بسته بندی یک فاکتور کلیدی در فرآیند تصمیم گیری در جهت خرید به شمار می رود ، زیرا می تواند جهت اخذ تصمیمات حقیقی در فروشگاه و برقراری ارتباط با مشتری کارکرد ویژه ای داشته باشد.

در بسته بندی ، شکل ها و رنگ ها جزء علایم غیر کلامی هستند که به عنوان یکی از پدیده های مهم بازار مورد بررسی قرار میگیرند. اهمیت رنگها زمانی مشخص میشود که به بازاریابی و بسته بندی مراجعه می کنیم و می بینیم که هماهنگی و ترکیب و  چیدمان رنگها و کیفیت خروجی پکیج نهایی باعث جلب توجه مصرف کننده می شود .

در واقع ظاهر محصول یا بسته بندی می تواند در تقویت تصویر یک برند در ذهن مصرف کننده موثر بوده و بیان کننده و به یاد آورنده هویت یک برند یا محصول باشد.

هنگامی که مصرف کنندگان از میان کالاها رقبای یک محصول را جستجو می کنند، با تردیدی در مورد کیفیت و کارآیی محصولات مواجه می شوند، بنابراین آنها به نشانه ها به عنوان ویژگی های بیرونی و ظاهری محصول به طور مثال : نام تجاری،قیمت،بسته بندی و ضمانت نامه یا گارانتی به عنوان کد های نشان دهنده ی کیفیت اعتماد می کنند و در نهایت با جذابیت بصری و کیفیت پکیج به نتیجه گیری برای خرید می رسند .

ظاهر محصولات می تواند از روشهای مختلف بر روی مصرف کنندگان تاثیر بگذارند و مدیران می توانند از بسته بندی و برچسب زنی به عنوان ابزارهای بازاریابی استفاده های بهتری داشته باشند .