گروه آرمانی / آموزش  / بسته بندی قهوه
بسته بندی قهوه

بسته بندی قهوه

قهوه محصولی ویژه و بسیارحساس است که کیفیت آن در اثر نفوذ اکسیژن و رطوبت به سرعت تغییر پیدا می کند . بنابراین نوع بسته بندی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. طیف گسترده ای از مواد در بسته بندی قهوه به کار برده می شوند که عبارتند از : مولتی لیر لمینت ، کاغذ کرافت، شیشه، فلز و مواد پلاستیکی. طبق تحقیقات اخیر بر روی چند ماده که به صورت تک لایه برای بسته بندی قهوه استفاده می شوند،PET نسبت به سایر مواد مصرفی ، خصوصیات بهتری به لحاظ فاکتور های لازم برای حفظ و نگهداری قهوه ، نشان داده است.  هرچند به طور کلی بسته های چند لایه بهترین محافظ تازگی و کیفیت قهوه بوده و از پر طرفدارترین بسته بندی ها محسوب می شوند.

 

انواع بسته بندی قهوه

فاکتورها ی موثردربسته بندی قهوه :

نفوذ ناپذیری نسبت به رطوبت و اکسیژن

قهوه ،  نیازمند گونه ای بسته بندی است که مانع نفوذ اکسیژن و رطوبت به درون آن شده و تازگی آن را حفظ کند. این محصول مانند سایر مواد پودری در اثر نفوذ رطوبت در معرض کلوخه شدن قرار می گیرد. همچنین رطوبت ، آرومای قهوه که فاکتوری بسیار مهم برای مصرف کننده محسوب می شود را نیز به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. اکسیژن به دشمن قهوه معروف است چراکه قهوه در اثر تماس با آن به سرعت دچار اکسیداسیون شده و کیفیت خود را از دست می دهند .

بسته بندی قهوه

قابلیت دوخت حرارتی

این فاکتور در مورد بسته بندی هایی که نیاز به دوخت دارند مطرح است .حتی اگر ماده مورد استفاده برای بسته بندی ، بهترین میزان ممانعت کنندگی در مقابل نفوذ رطوبت و اکسیژن را داشته باشد اما فاقد قابلیت دوخت حرارتی باشد ، این عامل نقش مثبت دو فاکتور فوق را بی اثر می نماید.

بسته بندی قهوه

بسته بندی قهوه همانند بسته بندی سایر محصولات باید بتواند مشتری را به سمت خود جذب کند .حتی اگر بسته بندی بتواند کیفیت قهوه را به مطلوب ترین شکل حفظ کند اما به لحاظ بصری مصرف کننده جذب آن نشود ، شانسی برای فروش نخواهد داشت شرکت‌ها و کارخانجات تولید کننده قهوه همان‌قدر که به کیفیت دانه قهوه و فرایند فرآوری، روست و احیانا آسیاب آن اهمیت می‌دهند ؛ ناگزیرند در طراحی بسته‌بندی قهوه نیز خلاقیت و نوآوری به خرج دهند .در حقیقت بسته‌بندی قهوه٬ آخرین حلقه زنجیره‌ی بلندی‌ست که از مزارع قهوه شروع شده و به قفسه‌ فروشگاه‌های خرده‌فروشی ختم می‌شود تا در نهایت به‌دست مشتری برسد.

 

بسته بندی قهوه