گروه آرمانی / تازه ها  / اخبار  / کاهش تاثیرات مخرب زیست محیطی با استفاده از کاغذ به جای پلاستیک
استفاده از کاغذ به جای پلاستیک حفظ محیط زیست و نه به پلاستیک

کاهش تاثیرات مخرب زیست محیطی با استفاده از کاغذ به جای پلاستیک

تعداد زیادی از شرکت ها و برند های مطرح جهانی ، در حال جایگزینی یا انجام آزمایش در جهت جایگزینی مواد اولیه کاغذی به جای پلاستیک در بسته بندی ها و اقلام تبلیغاتی خود هستند . به عنوان نمونه ، شرکت سویسیSF Bio  ، برای کارت ها و هدایای تبلیغاتی خود از متریال صد در صد کاغذی استفاده می کند . مدیرتدارکات شرکت بیو تضیح می دهد : ” تولید کننده هدایای تبلیغاتی به شرکت ما پیشنهاد کرد که جهت کاهش تاثیرات سوء زیست محیطی ، به جای پلاستیک از مقوا در بسته بندی ها و کارت های هدیه استفاده کنیم . طبق تحقیقاتی که در این راستا انجام شد به این نکته پی بردیم که استفاده از این راهکار به این معنا ست که با این تغییر کوچک ، سالانه ۱۰ تن پی وی سی حذف و به جای آن ماده ی اولیه قابل بازیافتی چون مقوا ، مصرف خواهد شد . ”

جایگزینی مواد قابل بازیافت و استفاده از مواد غیر فسیلی ، دغدغه ی زیست محیطی بسیار مهمی است که در صنایع بسته بندی نیز مورد توجه واقع شده است . تغییر مواد اولیه پلاستیکی به عنوان یک ماده فسیلی غیر قابل بازیافت ، به یک ماده جایگزین قابل بازیافت مانند کاغذ و مقوا ، موجب کاهش تاثیرات مخرب اقلیمی صنایع گوناگون خواهد شد . با این حال ، تغییر زیرساخت های تولیدی پروسه ای زمان بر خواهد بود . به خصوص اگر این امر بدین معنا باشد که بسته بندی می بایست مجدد طراحی شود . در این صورت تجهیزات بسته بندی می بایست ناگزیر اصلاح یا جایگزین شوند و در این روند ؛ شبکه ی تولید تا توزیع و فروش تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. بطور مثال شرکت تولیدی مواد غذایی بریتانیا ، از زمان اعلام وعده ی خود مبنی بر حذف کامل پلاستیک در بسته بندی تولیدات خود ، با چالش های مختلفی روبرو بود و پس از گذشت ۵ سال به هدف تعیین شده ی اولیه رسید و توجه بسیاری از مصرف کنندگان را به خود جلب نمود .

با توجه به عوامل و تجربیات مختلف ، به نظر می رسد که سوئیچ و تغییر روند تولید و بسته بندی به مرور سریع تر و آسان تر رخ داده و قابل اجراتر می گردد . شرکت های بسیاری قادر هستند تا نمونه های فعلی خود را بدون مشکل و به آسانی تغییر دهند . بسیاری از تولید کنندگان می توانند با اصلاح تنها چند جزء کوچک در تجهیزات تولیدی ، تغییر متریال بسته بندی را اجرایی سازند . و در عین حال تجربه نشان داده است که سختی و پیچیدگی ، مانع قابل اعتنایی در این مسیر نبوده است . شرکت های بزرگی مانند IKEA ، که چالش های بسیاری در خط تولید پیچیده و کاملا اتوماتیک محصولات متنوع خود داشته و مجبور به ریدیزاین کامل بسته بندی های خود بوده اند نیز سرانجام تغییر را انتخاب کرده اند .

 

 

نمونه ی بسیار بارز تر ، تغییر بسته بندی در برند اپل بوده است . توسعه دهندگان بسته بندی در شرکت اپل ، با تمرکز برای کاهش استفاده از پلاستیک ، استراتژی بسته بندی کاغذی اپل را در اکتبر ۲۰۱۷ منتشر کرند . در گزارش های ارائه شده ، تولیدات اپل در مقایسه با آیفون ۶ ؛ با کاهش ۸۴ درصدی مصرف پلاستیک همراه بوده است .

اسپیکر هوشمند اپل  HomePod که در آغاز سال ۲۰۱۸ رونمایی شد یک نمونه ی محسوس از این تغییر شگفت است . در تولید این قطعه ، از ساختار فوق العاده پیچیده ی مقوا ، با بسته شدن سیم پیچ بلند گو به دور آن و پیکر بندی محافظ برای این پلاگین استفاده شده است .

کارشناسان اذعان دارند که : ”  ده سال پیش هر تولید کننده ، مسائل پیش رو برای خلق یک محصول را با پلاستیک حل می کرد اما امروزه شاهد هستیم که نه تنها شرکت اپل Apple ، که برند های مطرح بسیاری در جهت راه حل های جایگزین برای استفاده از مواد اولیه کاغذی و هم سو شدن با تاثیرات مثبت بر روند زیست محیطی سرمایه گذاری می کنند . ”

باید باور داشت که پلاستیک همچنان یک ماده ی مهم در فرآیند تولید و همچنین بازار بسته بندی امروز است . بسته بندی های بسیاری برای حفاظت از چربی ها ، رطوبت ، حفظ ماندگاری ، طعم و … به استفاده از متریال پلاستیکی نیاز دارند اما در عین حال ، استفاده از کاغذ و مقوا برای فضای غالب و سپس ایجاد موانع پلاستیک در سطح کمی از بسته بندی ، ممکن است به عنوان نمونه ای از راه حل های موجود ، قابل تامل باشد .

در عین حال ، توسعه و بهبود مواد پلاستیکی غیر فسیلی نیز به زودی رخ خواهد داد و پیش بینی می شود که در آینده ای نه چندان دور ؛ متریال بیوپلاستیکی ، همراه با فسفر پایین تر و آثار زیست محیطی مخرب کمتر ، بازار تولید و بسته بندی و شرایط اقلیمی را متحول سازد .

 


منبع :

https://www.papnews.com