گروه آرمانی / تازه ها  / اخبار  / روند رو به تغییر بسته بندی مواد غذایی

روند رو به تغییر بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی در طول سالیان سال ویژگی هایی مانند تغییر در اندازه ، اشکال و اهداف مختلف را دنبال کرده است . در بازار امروز ، یک بسته بندی می بایست تمام عوامل موثر ظاهری و اهداف مد نظر فروشنده و خریدار را پوشش دهد . مصرف کنندگان می خواهند مواد غذایی تازه ، سالم تر و با هزینه ی کم تر خریداری کنند . در عین حال می خواهند شکل و ابعاد بسته بندی برای دسترسی و حمل و نگهداری آن راحت تر باشد . آن ها به دنبال بسته بندی های مقاوم ، کاهش ضایعات و کیفیت مطلوب هستند و این نیاز ها چه در فروشگاه های محلی و خرده فروشی ، چه در فروشگاه های بزرگ و چه در فروشگاه های اینترنتی ؛ دارای اهمیت زیادی است .
حتی در بازار درحال گسترش تجارت و خرید و فروش الکترونیک ، بسته بندی به عنوان سفیر نام تجاری عمل می کند . این که محصول چگونه ظاهر می شود ، چگونه محافظت می شود و چگونه به مرحله ی بازیافت می رسد ؛ می تواند بر روی نام تجاری تاثیر مثبت یا منفی بگذارد . اطمینان از ایمنی غذا ، کاهش فرآیند زباله سازی و افزایش طول عمر مواد غذایی از دیگر مواردی ست که مصرف کننده در عصر حاضر آن را دنبال می کند .

امروزه مصرف کنندگان به عادات غذایی جدید و منصر به فردی در زندگی روی آورده اند و این مسیر با پویایی و تنوع قابل ملاحظه ای در حال رشد و گسترش است .

در این شرایط ، راه حل ها و گزینه های بسته بندی جدید برای بهبود و رشد بازار ، مورد توجه قرار گرفته است . در عین حال صنایع مختلف نیز به دنبال نوعی استاندارد سازی بسته بندی برای بهبود کارایی ، توزیع و تسهیل و افزایش فروش هستند . مطالعات بازار نشان می دهد که در محیط های خرده فروشی سنتی ، تصمیم گیری خرید در مصرف کننده اغلب به میزان شناخت برند بستگی داشته و خارج از دایره ی مستقیم رقابت بسته بندی ست اما این موضوع در فروشگاه های بزرگ با قفسه های فروش وسیع و در دسترس ، بصورت معکوس اتفاق می افتد . یعنی مشتری در یک فضای رقابت مستقیم ، از میان بسته بندی های متفاوت و متنوع از یک محصول ، دست به انتخاب می زند و برای خرید ترغیب می شود .
امروزه مصرف کنندگان به عادات غذایی جدید و منصر به فردی در زندگی روی آورده اند و این مسیر با پویایی و تنوع قابل ملاحظه ای در حال رشد و گسترش است . مصرف کنندگان از طرفی خواستار وعده های غذایی آماده و کم حجم هستند و از طرفی تنوع محصولات برای آنان حائز اهمیت است . از طرفی به دنبال ارزش بیشتر غذایی هستند و از طرف دیگر ، بسته بندی های منحصر به فرد و اختصاصی ، آنان را جذب می کند .
در همین راستا ، شرکت کوکا کولا در کمپین ” اشتراک یک کک ” ، پروژه ی بسته بندی بر مبنای طراحی اختصاصی و سفارشی برای مشتریان را اجرا نمود . در این کمپین میزان نامحدودی از نام های متفاوت بر روی بطری های کوکاکلا به چاپ می رسید و به مشتریان پیشنهاد می شد تا بطری شخصی کوکاکولا با نام انتخابی را به دوستان خود هدیه دهند .

این پروژه باعث بزرگترین رشد سالانه در طول تاریخ کوکاکولا شد و این موفقیت نشان داد که اهمیت تجربه های شخصی سازی شده و سفارشی برای مشتریان تا چه اندازه قابل تامل است .

 


منبع : www.packagingstrategies.com